Redakcja
Zapalenie stawów – leczenie i objawy
Redakcja

Reumatoidalne zapalenie stawów to zapalna, przewlekła i immunologicznie zależna choroba tkanki łącznej. Na początkowym etapie dotyka ona błony maziowej stawów, następnie niszczy chrząstkę stawową, kości, tkanki okołokostne oraz mięśnie. Mimo leczenia z czasem prowadzi do degeneracji stawów, postępujących deformacji i niepełnosprawności. Przed wyraźnymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów często pojawiają się poprzedzające odczucia je w postaci stanów podgorączkowych, bólu mięśni, szybkiego zmęczenia, utraty łaknienia oraz spadku wagi. Schorzenie rozwija się zwykle powoli i dotyka jednego, rzadko kilku stawów w układzie symetrycznym. Jedynie u 10-15% chorych obserwuje się ostry początek choroby.

Czytaj dalej
Obecnie stosowane i najnowsze leki na osteoporozę
Redakcja

W Polsce na osteoporozę choruje około 2 milionów osób po 50 roku życia, czyli co trzecia kobieta oraz co piąty mężczyzna. W większości przypadków występują powikłania w postaci złamań niskoenergetycznych, zazwyczaj w trzonach kręgowych, dalszym odcinku kości udowej i bliższego końca kości piszczelowej. Leki stosowane w osteoporozie generują wysokie koszty, podobnie jak konieczność leczenia złamań, do których dochodzi w wyniku choroby. Jej finansowe i społeczne koszty wskazują na to, jak ważna jest w tym wypadku poza samym leczeniem aktywna, systemowa profilaktyka.

Czytaj dalej
Leczenie łuszczycy skóry głowy, twarzy i dłoni
Redakcja

Łuszczyca to choroba skóry uwarunkowana genetycznie. Jest ona zapalna i dotyczy około 1-3% populacji, przy czym u 70%-80% pacjentów obserwowana jest jej łagodna postać z niewielkimi wykwitami skórnymi, wymagająca stosowania leków miejscowych, a w pozostałych przypadkach łuszczycy umiarkowanej i ciężkiej konieczne jest wdrożenie fototerapii lub leczenia ogólnego.

Czytaj dalej